Inflace a finanční výhled do příštích dní

22.11.2021

Asi jste již všichni zachytili informaci a vyšší inflaci a zdražování zboží a služeb...

Co to vlastně ta inflace je?

Inflace je nástroj způsobující znehodnocení peněz. Jako taková inflace není ani dobrá, ani zlá. Je to prostě nástroj. Jako nůž. Také může sloužit i škodit. Komu tedy škodí a komu naopak slouží? Také pamatujete rohlík za korunu? Pamětníci klidně i za 20 haléřů... Co z toho vyplývá? Zboží si hodnotu +- uchovává (podle nabídky a poptávky...). Hodnotu ztrácí pouze peníze. 

Jinými slovy - při vyšší inflaci jsou ve výhodě ti, kdo mají dluh* či majetek, před těmi, kdo mají úspory. Dluhy i úspory budou znehodnocovány.

Stát se nyní hodně zadlužil a toto je jeden z nástrojů, které ten dluh reálně snižují. 

Nyní je potřeba zaštítit se proti ztrátám. My Češi, jsme tradičně zvyklí zajistit se formou fyzického vlastnictví. Typicky pro nás takovou jistotu znamenají nemovitosti. 

Pokud zrovna nemáte finanční prostředky na nákup nemovitostí, ještě je tu možnost dlouhodobých investic. Investice v životním pojištění není primárně určená k vydělávání. Pouze zaštiťuje finance právě před inflací. Pokud máte 30 let do důchodu a v důchodu by jste si přáli mít částku odpovídající dnešním 25 000 měsíčně na deset let aktivního důchodu, pak by jste do důchodu měli jít se částkou odpovídající dnešním 3 000 000 Kč. (25 000 x 12 měsíců x 10 let). To znamená, že měsíčně by jste si měli odkládat 8 333,- Kč. Pokud máte zhodnocení třeba 5%, může se to zdát jako malé zhodnocení. Vždyť pro příští rok se předpokládá inflace v průměru 6%... Proto zopakuji, že se jedná o dlouhodobou investici. Kolik let zpětně jsme měli inflaci pod 3%? No a za ten čas se to zprůměruje...

Reálně to znamená, že v tomto případě vložíte do investice 3 000 000 Kč. Vyplaceno by mělo být 5 871 913 Kč. To znamená, že by jste měli 48 932,- Kč na měsíc důchodu. Tato částka by svoji kupní silou měla odpovídat dnešním 25 000,-Kč. 

Zajímavou informací je, že důchodové spoření i investici v ŽP si ještě můžete dát do daní. Celkem si takto můžete odečíst až 24 000 ročně. Zaměstnavatel si takto může za každého zaměstnance odečíst dokonce až 50 000,- ročně. Takže (pokud je z jeho strany vůle) může vám takto zaměstnavatel spořit 4 166,- měsíčně, které si odečte z daní.

I takový typ investice umím a mohu je připravit.

Výstup z tohoto článku je, že pokud máte dluhy*, je pro vás inflace dobrá. Pokud máte přímo ve svém vlastnictví nemovitosti, poptávané zboží či investici, pak vás vlastně inflace až tolik netrápí. No a pokud spoříte doma do matrace či na účtu se zhodnocením 1%, tak má pro vás zvyšující se inflace hodně nepříjemné následky.


* Dluh je myšlen pozitivní do aktiva - příkladně třeba hypotéka na dům