Není auto jako auto...

24.10.2022

Jaký je rozdíl mezi pojištěním auta přímo v konkrétní pojišťovně, přes makléře a přes srovnavač?

Začneme pěkně od konce...


Jak funguje srovnavač? 

Srovnavače umí srovna "pouze" shodné parametry produktů. Tím přímo tlačí na pojišťovny, aby své produkty připravovali "na míru" srovnavače. V takovém systému rozhodně není prostor pro jedinečnost či nějaké přilepšení.


Jak funguje poradce/makléř?

Poradci bohužel často využívají takových interních srovnavačů. Pro klienta je to hezky přehledné, avšak opět jsou pojitovny tlačeny do vytváření pojistek dle jednoduchých parametrů. Ti nejlepší poradci mají přehled v individuálních produktech jednotlivých pojišťoven, ve kterých pracují.


Jak funguje pojištění přímo v konkrétní pojišťovně?

Buď se obrátíte na "jednobarevného" (rozuměj pracujícího výhradně pro jednu pojišťovnu) zprostředkovatele, nebo na poradce, který může sjednávat u více pojišťoven. Jednobarevnému často chybí přehled, ale může mít hluboké znalosti svého konkrétního produktu. Poradce mívá hezký přehled, ale nebývá tak hluboce znalý konkrétních produktů. V systémech konkrétních pojišťoven může být pojištění ještě levnější, než jak tomu bude ve srovnavači. Také bude pojistka propracovanější.Co z Toho vyplývá? 

Srovnavače jistě patří do 21. století. Pokud si však kupuješ nové auto a chceš jej mít pojištěné nejen povinným ručením, ale i havarijně, určitě se poraď s profíkem. Dávej si při tom dobrý pozor. Podle zákona o pojištění za správné nastavení výše pojistky odpovídá klient (tedy Ty!). Hodně rozhoduje stáří vozu, výbava a počet najetých kilometrů. V majetku (auta, domy, ...) se hradí reálná škoda, nebo poměr ve vztahu k podpojištěné částce. Dál některé srovnavače neumí, nebo mají cenově omezenou dodatkovou výbavu (třeba dětské autosedačky, rakev, ...). I na to je potřeba si dát pozor. 

Problematika pojištění aut je celkem obsáhlá. Pokud máš auto jako spotřební zboží a chceš jen povinné ručení, jdi klidně na srovnavač. Další článek bude o minimálních limitech povinného ručení.