Pojistná částka na nemovitost...

20.12.2022

Pojistná částka je vždycky taková malá alchimie. U majetku je několik malých úskalí, na které je třeba si dát pozor.

Co je svět světem, v každé profesi se snaží společnost eliminovat možné chyby jedince. Tak je tomu i v pojišťovnictví. Proto začneme tím, že si popíšeme co od Tebe má pojišťovák požadovat a později si řekneme něco o nástrojích pojišťoven.

Dům/byt by měl být pojištěn na takovou částku, za kterou by bylo případně možné tento dům znovu vybudovat. To znamená, že hodnota pozemku v tom nehraje roli! Současně to znamená, že při dnešním prudkém nárůstu stavebních materiálů by bylo dobré stávající pojistky překontrolovat! Inflace totiž také může způsobit podpojištění, i když pojistka byla dříve nastavená dobře...

Z toho důvodu bude chtít pojišťovák vědět technické údaje k domu či bytu, jako jsou rozměry či stavební materiál. Většina pojišťoven na tomto základě spočítá minimální pojistnou částku, za kterou dům pojistí. To však neznamená, že nebude pojišťovna uplatňovat takzvané podpojištění! Navzdory této částce od společnosti může pojišťovna hradit jen částečně. To je právě jedním z výše uvedených opravných nástrojů pojišťovny.

Nově se však setkáváme s další vítanou změnou! Pro naší společnost se podařilo dosáhnout takového zlepšováku, že společnost Direct nám pojistí dům na lehce vyšší pojistnou částku. Za to nám však garantuje, že nebude podpojištění uplatňovat.

No a jak jste u mě zvyklí, vše chci mít i jako součást smlouvy... Takže to bude výslovně napsáno i ve smlouvě!


Vedle pojištění života (včetně zdraví), blbosti a zákonných pojištění je majetek jedním ze základů, které by měl člověk mít, aby byl finančně soběstačný za všech okolností...