Význam určení povolání v životní pojistce

19.07.2021

Podle vašeho povolání se určuje vaše rizikovost v životním pojištění. Tedy cena pojištění.

Pracujete jako hasič, ale v pojistce máte administrativního pracovníka? Pak je to problém! Ve chvíli, kdy se vám stane úraz, tohle všechno se může zkoumat. V tuhle chvíli se někdo z vaší pojišťovny podrobně koukne na vaší pojistku a řekne: "Platí 1/3 pojistného, co by měl platit... Proto dostane 1/3 pojistného plnění!". 

Správně nastavené označení pracovní činnosti nemění pojistné podmínky! Pozor na zvláštní pojistné podmínky investičního životního pojištění!

K čemu tedy vlastně to povolání v pojištění je uvedeno?

Povolání ve smlouvě určuje pouze riziko (cenu) pojištění u jednotlivých profesí. Jako obchodního manažera mě vyjde pojištění trvalých úrazů na 1 mil. na 170,- Kč měsíčně. Pokud bych byl u PČR na ZJ, to samé pojištění mě vyjde na 600,- Kč měsíčně! To znamená že jako manažer platím 28,3% z pojistné částky, kterou platí člen ZJ. V případě, že skončím po úrazu na vozíčku, jako manažer dostanu 1 mil. Pokud bych pracoval u ZJ (ale ve smlouvě měl stále zaměstnání jako manažer) bude mé odškodnění v odpovídající výši - tedy 28,3% z částky 1 000 000Kč - 283 000,- Kč. (Pro zjednodušení budeme dělat, jako že toto pojištění nemá žádnou progresi.)

Tak hovoří zákon o pojišťovnictví.

Bohužel toto mnoho pojišťovacích poradců neví. Je dobré se podívat do své smlouvy, zda označení vaší pracovní činnosti odpovídá skutečně vykonávané práci.

Naše skupinová smlouva má správné zařazení. Pokud jste členem Unie BS, můžete vykonávat jakoukoliv pozici. To vše za nižší cenu ...